TRIO FORTEPIANOWE - DAROCH TRIO

Trio fortepianowe Daroch Trio jest unikalnym połączeniem trzech osobowości artystycznych.

Skład zespołu kameralnego tworzy rodzeństwo, Maria - pianistka, Anna - skrzypaczka, Tomasz - wiolonczelista. Ich debiut w rodzinnym mieście Łodzi spotkał się z entuzjastycznym i ciepłym przyjęciem krytyki, co zainspirowało rodzeństwo Darochów do wspólnej artystycznej drogi. Cała trójka to absolwenci Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego oraz Akademii Muzycznej w Łodzi i Katowicach. Ukończyli z wyróżnieniem podyplomowe studia muzyczne w klasie kameralistyki prof. Michaela Haubera oraz prof. Michaela Flaksmana w Niemczech w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim. Artyści doskonalili swój warsztat także na misrzowskich kursach pod kierunkiem wybitnych kameralistów, byli to m.in. prof. Bernard Greenhouse z Beaux Arts Trio, prof. Avedis Kouyoumdjian, prof. Matthias Kirschnereit oraz artyści z Artemis Quartet. Członkowie Daroch Trio byli laureatami programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska“ oraz fundacji „Menuhin Live Music Now“ i „ Freunde Junger Musiker“ w Niemczech. Rokrocznie zespół bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych wśród nich: „Emanacje“ w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, „Lago Maggiore Musica Festival“, „Ascoli Piceno Festival“, „Festival Alfredo Piatti Bergamo“, „Heidelberger Kammermusikfestival“, „Eckelhausener Musiktage Festival Marburg“, „Kammermusikfestival Kronberg“, „Idyllwild Arts Music Festival“, „Music Gardens Festival Warsaw“. Daroch Trio ma na swoim koncie koncerty w ramach wielu prestiżowych wydarzeń, które miały miejsce m.in. w Belwederze, na Zamku Królewskim w Warszawie i w placówkach dyplomatycznych. Artyści koncertują w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Finlandii oraz USA.

Są laureatami wielu nagród m.in. znaleźli się w finale Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Erst Klassik Wettbewerb“ w Berlinie.

Zespół nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz niemieckich rozgłośni radiowych: SWR, NDR-Kultur, BR-Klassik. W 2014 roku ukazała się nakładem wytwórni Dux płyta „Dvořák-Ravel-Debussy/Piano Trios - Daroch Trio“.

W ubiegłym roku wystąpili w Filharmonii Łódzkiej jako soliści w potrójnym koncercie Ludwiga van Beethovena pod batutą Ivana Monighettiego.